ATHLETICS

Event Coordinators:
Dunstan Zone – Mick Enright (The Terrace School)
Upper Clutha Zone – Daryl Gellatly and Jodi Howard (Te Kura O Take Karara)
Wakatipu Zone – Moana Thorn and Brendon Martyn (St Joseph’s)
Central Otago Championship – Mick Enright and Greta Mason
 
2020 Athletics Dates:
Dunstan Zone – Wednesday 25 March (Postponement date – Friday 27 March)
Upper Clutha Zone – Tuesday 24 March (Postponement date – Thursday 26 March)
Wakatipu Zone – held in Term 4, 2019 (qualifiers progress to Central Otago Championships)
Central Otago Championship – Wednesday 1 April (Postponement date – Friday 3 April)
Please Note: 2020 Athletics information will be posted closer to the time.
 

CROSS COUNTRY

Event Coordinators:
Small Schools – Deb Stevens (Poolburn School)
Dunstan Zone – Doug White (Clyde School)
Upper Clutha Zone – Raihania Chadwick (Hawea Flat School)
Wakatipu Zone – Paul Winders (Arrowtown School)
Central Otago Championship – Paul Winders and Greta Mason
 
2020 Cross Country Dates:
Small Schools – Tuesday 11 August (Postponement date – Thursday 13 August)
Dunstan Zone – Tuesday 25 August (Postponement date – Wednesday 26 August)
Upper Clutha Zone – Tuesday 8 September (Postponement date – Thursday 10 September)
Wakatipu Zone – Tuesday 11 August (Postponement date – Thursday 13 August)
Central Otago Championship – Wednesday 16 September (Postponement date – Friday 18 September)
Please Note: 2020 Cross Country information will be posted closer to the time.
 

ORIENTEERING

Event Coordinators:
Central Otago Championship – Jason Cowan (Wanaka Primary) and Greta Mason 
 
2020 Orienteering Date:
Central Otago Championship – Wednesday 11 November (Postponement date – Friday 13 November)
Please Note: 2020 Orienteering information will be posted closer to the time. School qualifiers progress directly to the Central Otago Championship, i.e. there is no Zone Competition for orienteering.
 

RIPPA RUGBY

Event Coordinators:
Dunstan Zone – Mick Enright (The Terrace School)
Upper Clutha Zone – Phillipa Wilson (Holy Family School)
Wakatipu Zone – Paul Winders (Arrowtown School)
 
2020 Rippa Rugby Dates:
Dunstan Zone – Tuesday 9 June (Postponement date – Wednesday 10 June)
Upper Clutha Zone – Tuesday 26 May (Postponement date – Thursday 28 May)
Wakatipu Zone – Tuesday 26 May (Postponement date – Wednesday 27 May)
 
Otago Regional Rippa Rugby Tournament – Tuesday 30 June (Forsyth Barr, Dunedin)
 

SWIMMING

Event Coordinators:
Small Schools – Tracy Richmond (Omakau School)
Dunstan Zone – Anna Harrison (Goldfields Primary)
Upper Clutha Zone – Jason Cowan (Wanaka Primary)
Wakatipu Zone – Alex Moore (Remarkables Primary) 
Central Otago Championship – Jason Cowan and Greta Mason
 
2020 Swimming Dates:
Small Schools – Thursday 27 February
Dunstan Zone – Friday 19 June
Upper Clutha Zone – Tuesday 23 June
Wakatipu Zone – Friday 19 June
Central Otago Championship – Thursday 2 July
Please Note: 2020 Swimming information will be posted closer to the time.
 

TRIATHLON

Event Coordinators:
Dunstan Zone – Greta Mason (COPSSA Sports Director)
Upper Clutha Zone – Wanaka Challenge
Wakatipu Zone – Paula Nicholls (Queenstown Primary)
Central Otago Championship – Paula Nicholls and Greta Mason
 
2020 Triathlon Dates:
Dunstan Zone – Wednesday 4 November (Postponement date – Thursday 5 November)
Upper Clutha Zone – Thursday 13 February (Year 7 & 8) and Friday 14 February (Year 5 & 6)
Wakatipu Zone – Wednesday 28 October (Postponement date – Friday 20 October)
Central Otago Championship – Wednesday 18 November (Postponement date – Friday 20 November)
Please Note: 2020 Triathlon information will be posted closer to the time. The Upper Clutha Zone use the Wanaka Challenge as their qualifying event for Central Otago Championships.
Close Menu